Dzień Otwarty Notariatu w 2014 roku

W dniu 29 listopada 2014 roku odbyła się V edycja Dnia Otwartego Notariatu - ogólnopolskiej akcji informacyjnej organizowanej przez samorząd notarialny pod tytułem: Porozmawiaj z notariuszem o… 

W godzinach: od 10.00 do 16.00 notariusze w dziewiętnastu miastach Polski udzielali wszystkim zainteresowanym bezpłatnych odpowiedzi na pytania dotyczące zagadnień prawnych. W ramach Izby Notarialnej w Gdańsku notariusze odpowiedzi takich udzielali kolejny już raz w trzech miastach: w Gdańsku, w Bydgoszczy i w Toruniu.

Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od 2010 roku, jest jedną z najważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Tematem ostatniego Dnia Otwartego Notariatu była bezpieczna jesień życia - majątek a prawo. Każdy, kto w swoim życiu zgromadził jakiś majątek wcześniej czy później staje przed koniecznością podjęcia decyzji w zakresie rozporządzenia tym majątkiem w sposób umożliwiający zabezpieczenie samego siebie oraz swoich najbliższych. Nie są to decyzje łatwe, zawsze wymagają starannego przemyślenia i wiedzy o tym, jakie możliwości dysponowania majątkiem stwarza polskie prawodawstwo. Zapotrzebowanie na profesjonalne informacje w tym zakresie potwierdza wielu notariuszy, którzy w swojej codziennej praktyce bardzo często pomagają rozstrzygnąć klientom takie dylematy. Najwięcej pytań dotyczyło zagadnień związanych z testamentami, darowiznami oraz możliwościami przekazywania majątku przez osoby starsze w zamian za opiekę.

Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym, każdego roku udzielane informacje dotyczą jednego konkretnego tematu. W 2010 roku były to spadki i dziedziczenie, w 2011 roku – bezpieczeństwo majątku rodziny, w 2012 roku – nieruchomości i księgi wieczyste, a w 2013 roku - przekazanie majątku w rodzinie. Nie ogranicza to jednak zakresu udzielanych informacji. Notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Dnia Otwartego Notariatu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydent Miasta Gdańska (www.gdansk.pl).

Więcej informacji o Dniach Otwartych Notariatu można uzyskać na stronach internetowych: www.dzienotwarty.pl oraz www.krn.org.pl.