Dzień Otwarty Notariatu – 2018

 

Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku

– to hasło przewodnie tegorocznej, 9. edycji Dnia Otwartego Notariatu,
która odbędzie się w sobotę 24 listopada 2018 r.
Tego dnia w 19 miastach Polski w godzinach 10-16 niemal
200 notariuszy będzie udzielać informacji prawnych.

Dbałość o bezpieczeństwo majątku to sprawa niezwykle istotna dla każdego człowieka – niezależnie od tego, czy myślimy o kupnie lub sprzedaży nieruchomości, przekazaniu majątku najbliższym, czy też rozważamy sporządzenie testamentu. Jak to zrobić, aby nasze wybory były bezpieczne i w pełni odpowiadały naszym potrzebom oraz oczekiwaniom? Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z porady specjalisty – notariusza, który wyjaśni konsekwencje wszystkich możliwych rozwiązań prawnych.

W sobotę, 24 listopada 2018 r. odbędzie się kolejna edycja akcji Dzień Otwarty Notariatu, w czasie której wszystkie zainteresowane osoby mogą uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla nich obszarach prawa. Zgromadzeni w 19 miastach w Polsce notariusze wyjaśnią, w jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku, np. przy zawieraniu umowy darowizny, umowy dożywocia lub zmiany, jak najkorzystniej uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem. Nie są to jednak jedyne pytania, na które rejenci udzielą odpowiedzi – tradycją Dnia Otwartego Notariatu jest możliwość porozmawiania o wszystkich czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych i leżących w kompetencjach notariuszy.

Notariusze wskażą także na szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej, oszczędzając czas i pieniądze.

W ten sposób zostanie zrealizowany główny cel, jaki przyświeca idei Dnia Otwartego Notariatu – edukacja prawna. „Z obserwacji notariuszy i ich codziennej praktyki jasno wynika, że osobom dokonującym czynności prawnych nierzadko brakuje podstawowej wiedzy prawnej, która pozwoliłaby w pełni świadomie podejmować decyzje dotyczące ich majątków. Nadrzędnym celem Dnia Otwartego Notariatu jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy oraz informowanie o rodzajach umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii” – wyjaśnił not. Lech Borzemski, ogólnopolski koordynator Dnia Otwartego Notariatu.

 

***

Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu jest jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem: w spotkaniach z notariuszami rokrocznie bierze udział kilka tysięcy osób.

Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym udzielane każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego zagadnienia. Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

Kontakt:
Małgorzata Rakoca
Specjalista ds. komunikacji
e-mail: m.rakoca@krn.org.pl
tel.: 690 300 549

 

PATRONATY HONOROWE:

  • Prezydent Miasta Bydgoszczy
  • Prezydent Miasta Gdańska
  • Prezydent Miasta Torunia
  • Biskup Diecezji Bydgoskiej

PATRONI MEDIALNI:

  • RMF FM
  • POLSKA The Times

PRZY UDZIALE:

  • Ośrodka Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących – Pomorskiego Oddziału PZG

DZIEŃ OTWARTY NOTARIATU

24 listopada 2018 r., godz. 10.00-16.00

GDAŃSK
Urząd Miejski w Gdańsku,
ul. Nowe Ogrody 8/12
sala nr 107

TORUŃ
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu,
Wały gen. Sikorskiego 13

BYDGOSZCZ
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1,
Plac Wolności 9

Przydatne linki: