Dzień Otwarty Notariatu – 2020

W dniu 28 listopada odbyła się XI edycja Dnia Otwartego Notariatu, której hasło przewodnie brzmiało: „Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem”.

Tegoroczny Dzień Otwarty Notariatu odbył się w szczególnych warunkach pandemii. Dlatego wydarzenie zostało zorganizowane z wykorzystaniem środków do komunikowania się na odległość: przy pomocy telefonu, czatu, prezentacji filmowych i poczty elektronicznej. Patronat honorowy nad XI edycją Dnia Otwartego Notariatu objęła Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jedenastu notariuszy Izby Notarialnej w Gdańsku odpowiadało na pytania od godziny 10 przez 6 godzin. Najwięcej telefonów dotyczyło  testamentów i dziedziczenia. Nie brakowało też porad dotyczących darowizn, podatków czy sprzedaży nieruchomości. Zainteresowanie było bardzo duże – notariusze udzielili około 150 odpowiedzi. Interesanci dzwonili również spoza terenu objętego działaniem Izby Notarialnej w Gdańsku.

Rejentom towarzyszyli eksperci z biura Rzecznika Finansowego, którzy mailowo i na czacie informowali, na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu, także hipotecznego, oraz zawieraniu umowy pożyczki. 

Izba Notarialna w Gdańsku to wspólnota samorządowa skupiająca profesjonalnych rejentów, zapewniających obsługę notarialną województwa pomorskiego, województwa kujawsko-pomorskiego i części województwa warmińsko-mazurskiego.